Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Marković tajno dao 30 miliona eura pomoći, koja nije uplaćena * Marković tajno dao 30 miliona eura pomoći, koja nije uplaćena * Na prvom mjestu hapšenja, pa zdravlje građana * Policajca provjeravaju zbog odavanja tajni „škaljarcima” * U poslaničkim klupama samo 20 žena * Ivica Stanković u maju ide u pennziju * Sačuvajte Malo brdo
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marijana Laković Drašković:
Venecijanska komisija neće dati pozitivno mišljenje na tužilačke zakone jer ponuđena rješenja vode politizaciji

Vic Dana :)

- Dobar dan imate li tablete protiv inata?
- Imamo.
- E baš neću da ih kupim!

Došle dvije plavuše u voz i obraćaju se kondukteru:
Prva plavuša:
- Ako ne zatvorite prozor ja ću od zime umrijeti - a na to će druga:
- Ako ne otvorite prozor ja ću se ugušiti.
Svađajući se tako jedan čovjek će:
- Predlažem da prvo otvorite prozor da umre ova prva, pa ga zatvorite da se uguši i ova druga i mi ćemo biti mirni...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Lov i ribolov - datum: 2021-01-18 POTOČARA MEĐU NAJRASPROSTRANJENIJIM RIBLJIM VRSTAMA U SVIJETU
Potočara, cijenjen plijen među ribolovcima U proljeće pastrmku tražiti u sporijim vodama Pastrmku karakteriše izduženo, valjkasto i po bokovima malo spljošteno tijelo. Veličina glave je srazmjerna sa dužinom tijela, s velikim ustima i mnogobrojnim zubima, oštrim i okrenutim ka nazad
Dan - novi portal
Geografska rasprostranjenost pastrmke potočare je takva da milionima godina naseljava sjevernu hemisferu planete. Može se naći od Kamčatke, preko Grenlanda pa do Aljaske. Takođe, može se naći od Kalifornije na zapadu, pa sve do Japana, na istoku. Zahvaljujući migraciji stanovništva tokom istorije, pastrmka je donošena čak i u Južnu Ameriku, Australiju i Novi Zeland, pa se kao invazivna vrsta rasprostranila po cijeloj planeti.

Kada je riječ o njenim prirodnim karakteristikama, njena savršena priroda traži i savršen ambijent pa je među ribolovcima vrlo drag i cijenjen plijen. Potočna pastrmka pripada familiji Salmonidae i naseljava visinske hladne vode.

Živi isključivo u bržim, planinskim rijekama i potocima i često je plijen sportskog ribolova vještačkim mamcima. Pastrmku karakteriše izduženo, valjkasto i po bokovima malo spljošteno tijelo. Veličina glave je srazmjerna sa dužinom tijela, s velikim ustima i mnogobrojnim zubima, oštrim i okrenutim ka nazad. Tijelo je prekriveno sitnim krljuštima. Oblikom je prilagođena za život u brzim vodama i sposobna je da skokovima iz vode savlada manje vodopade. Boja tijela je često „usaglašena” sa mjestom boravka i sa izvjesnim odstupanjima, boja leđa je tamno braonkasto-smeđa, a prema bokovima je svjetlija u raznim nijansama do zlatno žute, dok je trbuh izrazito bijel. Tijelo je prekriveno crnim i jarko crvenim pjegicama, koje su uokvirene svijetlim prstenjem. Pastrmke koje žive u bistrim, manjim vodama sa šljunkovitim dnom su svjetlijih boja, dok su one, koje žive u dubljim vodama sa kamenitim skloništima tamnije. Masno peraje je iste boje kao i leđa, dok su ostala, grudna, analna i trbušna peraja sivkastožuta. Hrani se larvama insekata, insektima, račićima i sitnijom ribom poput krkuša, potočne mrene, peša, badelja i slično, ali zavilježeni su i slučajevi kada proždire i sopstvenu mlađ. Kada je riječ o razmnožavanju, razmnožava se u vodama bogatim kiseonikom i temperaturom vode manjom od 15 stepeni celzijusa.

Obzirom da potočna pastrmka naraste u prosjeku do jednog kilograma, a nekad i do tri, ribolov pastrmke se smatra lakim varaličarskim ribolovom. Izuzetak su potočne pastrmke koje u akumulacijama mutiraju u forme jezerske pastrmke pa mogu da narastu i preko 10 kilograma, mada je to dosta rijedak slučaj.

Na našim vodama sportski ribolov potočne pastrmke je dozvoljen od početka marta. Pastrmke se mogu uspješno loviti varalicom od sredine aprila. Usljed još hladne vode, život u planinskim potocima i rječicama još nije u punom intenzitetu i veću aktivnost treba očekivati u najtoplijem dijelu dana. Izgladnjele i mrijestom iscrpljene pastrmke, zbog nešto jačeg toka proljećne vode i nedostatka hrane u njoj, nisu naročito pokretljive i drže se tiših djelova potoka i dublljih virova. U rano proljeće pastrmku ne treba tražiti u jakoj i brzoj vodi, već u tišoj i sporijoj, oko većih prepreka i stabala ili pored podlokanih obala gdje pastrmka u blizini glavne matice iz korijenja i sijenke sačekuje hranu.

M.D.S.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"